home
back | fotografie Druskiennik | odwiedź Grodno


Druskienniki


herb Druskienniki Druskienniki to miasto uzdrowiskowe położone na brzegu Niemna. Ludność: 24,6 tys. mieszkańców (w 2000 roku), powierzchnia miasta - 22 km.

Pierwsze wzmianki o Druskiennikach pochodzą z 1636, choć wg niektórych źródeł już we wczesnym średniowieczu zamieszkiwały na tym terenie plemiona pruskie, a w XIII wieku było tu grodzisko, które w 1308 spłonęło, po czym okolica się wyludniła.

W 1837 Druskiennikom nadano tytuł uzdrowiska, rozpoczęto budowę drewnianych zabudowań kurortu. Wkrótce uzdrowisko zyskało duża popularność wśród mieszkańców pozostałych rejonów byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Po I wojnie światowej miasto Druskienniki znalazło się na terytorium Polski. Popularność uzdrowiska wzrosła znacznie dzięki Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który wielokrotnie w nim wypoczywał. Tam właśnie poznał bliską swojemu sercu (przynajmniej przez jakiś czas) młodą doktórkę Eugenię Lewicką, która pracowała w jednym z ośrodków uzdrowiskowych. To ją uczynił na jakiś czas szefem rządowej komisji ds. sportu. Jej też zawdzięczamy Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.



W Druskiennikach mieszkał przez jakiś czas Mikołaj Konstanty Ciurlonis (ur. 22 września 1875 w Oranach, zm. 10 kwietnia 1911 w Pustelniku koło Warszawy) kompozytor, malarz i grafik.

W 1934 r. doprowadzono do Druskiennik linię kolejową, która obecnie nie jest chyba wykorzystywana.

Miejscowość jest bardzo spokojna, idealna na leczenie i wypoczynek, jedzenie smaczne i nie drogie. Wody mineralne uzdrowiska niezbyt smaczne, ale za to zdrowe! Na ulicach jest bardzo czysto. A nocą spokojnie i cicho.

Dojazd: podróżując samochodem z Augustowa (to około 100 kilometrów) jedziemy przez Ogrodniki. Następnie kierujemy sią na miejscowość nazywaną Lazdijai a potem już do Druskininkai.

Weźmy ze sobą dowód osobisty, bo się przyda!

Zapraszamy na fotoreportaż po Druskiennikach



POWRÓT


www.prus.pl 1999-2007